Valeriu Butulescu

Rzadko się nudzę i nigdy sam.

Valeriu Butulescu

Poznaj siebie
Test osobowości
Czy test prawdę Ci powie?

Valeriu Butulescu, rumuński prozaik, dramatopisarz, poeta, aforysta, publicysta, tłumacz i polityk urodził się 9.02.1953 w miejscowości Preajba Targu-Jiu w Rumunii.
Z wykształcenia jest doktorem nauk inżynieryjnych z zakresu górnictwa Uniwersytetu Technicznego w Petroşani.
W latach 1974-1979 studiował w Akademii Górniczo-Hutniczej na Wydziale Górniczym na kierunku Technika i Eksploatacja Złóż – obecnie Wydział Górnictwa i Geoinżynierii.
Valeriu Butulescu ożenił się z Polką, absolwentką SGPiS w Warszawie. Ich syn Lucjan jest absolwentem Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie.
Pobyt w Polsce wspomina bardzo ciepło. „Była dla mnie szokująca wolność słowa i zachowań świecie studenckim, jak również liberalizm kadry profesorskiej i ich rzetelny ludzki stosunek do studentów… Zostałem przyjaźnie przyjęty przez kolegów i nie czułem się nigdy „obcy”. Wielu z nich gościłem w Rumunii podczas wakacji”.
Po ukończeniu studiów powrócił do Rumunii i zamieszkał w Petroşani. W latach 1979-1992 pracował w Zakładach Maszyn Górniczych jako inżynier, a potem jako tłumacz i bibliotekarz.
W latach 1990–1992 zasiadał w parlamencie z ramienia Frontu Ocalenia Narodowego, kierował grupą współpracy parlamentarnej z Mongolią, był wiceprzewodniczącym Komisji Parlamentarnej do Spraw Górnictwa oraz wiceprzewodniczącym Komisji do Spraw Kultury.
Trzykrotnie był członkiem Rady Miejskiej Petroşani. Zasiadał również w Sejmiku Województwa Hunedoara.
Od 1992 roku pełni funkcję doradcy w Kompanii Węgla.
Jest członkiem Rumuńskiego Związku Pisarzy.
Pierwsze wiersze i aforyzmy opublikował jeszcze jako uczeń liceum. Po powrocie do Rumunii nawiązał współpracę z czasopismami krajowymi, a później zagranicznymi. Założył czasopisma: tygodnik informacyjny „Semnal”, miesięcznik satyryczny „Papagalul”, miesięcznik „Informatii Miniere”, kwartalnik „Buletin Tehnic Informativ”. Opublikował około 3000 artykułów.
W 1985 wydał tom aforyzmów „Piaskowe oazy”, który w tłumaczeniu autora ukazał się w Polsce w 2000 roku.
Jest autorem ponad 40 książek.
Szczególnie popularne stały się jego aforyzmy, które zostały przetłumaczone na 34 języki. Ukazały się m.in. w Niemczech, Czechach, Bułgarii, Macedonii, na Węgrzech, w Szwecji, USA, Izraelu, Ekwadorze.
Wiersze i aforyzmy publikował także w polskich czasopismach m.in. „Przekroju”, „Tygodniku Kulturalnym”, „Piśmie Literacko-Artystycznym”, „Poezji”, „Życiu Literackim”. Aforyzmy Butulescu zostały opublikowane w „Wielkiej encyklopedii aforyzmów” Joachima Glenska.
Valeriu Butulescu jest współautorem scenariusza filmu „Rumuński list” w reżyserii Jacka Reginisa, wyprodukowanego w 2005 przez TVP.
Napisał dziesięć sztuk wystawianych w rumuńskich teatrach.
Za twórczość teatralną w 2004 dostał Nagrodę Rumuńskiego Związku Pisarzy.
Otrzymał też wiele innych nagród i wyróżnień w Rumunii, jak i poza jej granicami.
Valeriu Butulescu jest zafascynowany literaturą polską. Przetłumaczył na rumuński język wiele polskich utworów. Opracował antologię poezji polskiej pt. „Lirică poloneză”.
Utrzymuje stałe kontakty z polskim środowiskiem literackim.
W wolnych chwilach zajmuje się grą w szachy, wędkarstwem (złowił 44 kg suma), grzybobraniem, zwiedził prawie 100 krajów.


Na naszych stronach wykorzystujemy ciasteczka (cookies).   Dowiedz się więcej   OK