Winston Churchill

Wierzę tylko w te statystyki, które sam sfałszowałem.

Trzeba być przewidującym

Winston Leonard Spencer Churchill

Oceń aforyzmy Winstona Churchilla.
Zobacz jak głosowali inni.
Skala ocen od 1 do 5.

Głosowanie

Twoja ocena:


Winston Leonard Spencer Churchill urodził się w Blenheim Palace 30 listopada 1874 roku.
W 2002 w plebiscycie organizowanym przez BBC został uznany za najwybitniejszego Brytyjczyka wszech czasów.
Był synem lorda, wpływowego polityka i córki amerykańskiego finansisty.
Ciekawostka. Wiele źródeł przypisuje mu autorstwo aforyzmu: „My rządzimy światem, a nami kobiety”, a przecież Polacy znają taką fraszkę:


Mimo że tak wielkie płci naszej zalety
– my rządzimy światem, a nami kobiety.


Życiorys Winstona Churchilla to materiał na solidną książkę, a nie krótki wpis.
W młodości nie lubił gry w piłkę nożną i krykieta, ale był mistrzem szkoły w szermierce.
W 1895 został podporucznikiem w 4 regimencie huzarów Królowej i został wysłany do Indii. Niedługo po przybyciu na miejsce Churchill dotkliwie zranił się w ramię. Ta rana dokuczała mu przez resztę życia.
W gazetach zadebiutował jako korespondent wojenny z Kuby. „Donosił” nie tylko do gazety, ale współpracował też z brytyjskim wywiadem.
Kilka lat później Churchill, jako korespondent wojenny, wybrał się do Afryki. Dostał się do burskiej niewoli i został osadzony w obozie jenieckim w Pretorii.
Uciekł i wspólnie z angielskim zarządcą kopalnianym, przeszedł 480 km i dotarł do portugalskiego Mozambiku. Ta ucieczka uczyniła z Churchilla bohatera wojennego.
W 1910 Churchill, jako minister spraw wewnętrznych, sprzeciwił się stłumieniu przez wojsko robotniczych protestów w kopalni w Tonypandy.
Był zdecydowanym przeciwnikiem praw wyborczych kobiet, nakazał policji używanie siły wobec sufrażystek. W konsekwencji został wychłostany szpicrutą przez jedną z kobiet na dworcu w Bristolu.
20 lutego 1920 roku opublikował słynny artykuł, w którym stwierdzał, że „komunizm jest tworem machinacji międzynarodowego żydostwa”.
Churchill, jako minister wojny, rozkazał użyć gazów bojowych podczas powstania Kurdów i Arabów w Iraku. Jest więc pierwszym człowiekiem, który wydał rozkaz użycia gazów bojowych przeciwko cywilom.
Był pierwszym z brytyjskich polityków, którzy sprzeciwiali się polityce ustępstw wobec Adolfa Hitlera.
Po powrocie premiera Neville’a Chamberlaina z Monachium z tekstem porozumienia, Churchill stwierdził: „Nasz rząd miał do wyboru hańbę i wojnę. Wybrał hańbę, a wojnę będzie miał i tak”.
10 maja 1940 Winston Churchill zostaje premierem Wielkiej Brytanii. W swoim pierwszym przemówieniu do Brytyjczyków Churchill oznajmił, że „nie ma nic do zaoferowania, tylko krew, trud, łzy i pot”.
Podczas II wojny przeżył dwa ataki serca. Pierwszy w grudniu 1941, drugi w grudniu 1943.
Winston Churchill był pomysłodawcą utworzenia „Stanów Zjednoczonych Europy”.
Jest twórcą i popularyzatorem terminu „żelazna kurtyna”, przestrzegał przed ZSRR, który po wojnie był według niego największym zagrożeniem dla Europy.
W 1953 roku został laureatem Literackiej Nagrody Nobla za mistrzostwo historycznego i biograficznego opisu, jak i doskonałe przemowy w obronie wysokich ludzkich wartości.
Dorobek pisarski Churchilla był niezwykle bogaty, pozostawił on po sobie mnóstwo prac z zakresu historii, polityki oraz wojskowości. Największe uznanie przyniosła mu sześciotomowa historia II wojny światowej, za którą otrzymał w 1953 r. literacką Nagrodę Nobla. Innymi równie popularnymi dziełami Churchilla są: Światowy Kryzys, Historia Anglików, sześciotomowa historia I wojny światowej oraz zbiory korespondencji Churchilla.
Winston Churchill był również uzdolnionym malarzem z dyplomem Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych.
Był powszechnie znany z zamiłowania do cygar, alkoholu i tabaki.
Wspomnienia jego bliskich świadczą, że był człowiekiem bardzo emocjonalnym o zmiennych nastrojach. Przez większość życia zmagał się z depresją.
Winston Churchill zmarł w Londynie 24 stycznia 1965 w wieku 90 lat, równo 70 lat po śmierci ojca. Przyczyną śmierci był udar mózgu.