- Co rozpoczyna się z myślą o korzyściach państwa, kończy się często z niekorzyścią dla świata.
- Dla swego wykształcenia pisarz powinien więcej przeżywać, niż czytać. Dla swej rozrywki więcej pisać niż czytać. Wtedy tylko mogą powstawać książki dla nauki i rozrywki czytelników.
- Dzielę ludzi, którym się nie kłaniam, na cztery grupy. Są tacy, którym się nie kłaniam, by się nie skompromitować. To jest najprostszy przypadek. Są też tacy, którym się nie kłaniam, by ich nie kompromitować. To wymaga już pewnej uwagi. Są tacy, którym się nie kłaniam, by sobie nie szkodzić. Z tymi jeszcze większy kłopot. I wreszcie są tacy, którym się nie kłaniam, by sobie u mnie nie szkodzić. Tutaj należy szczególnie uważać. Posiadam jednak już pewną rutynę i w sposobie, w jaki się nie kłaniam, potrafię tak wyrazić każdy z tych niuansów, że wobec nikogo nie jestem niesprawiedliwy.
- Gdy ktoś nazywa mnie próżnym i wulgarnym, wtedy wiem, że mi ufa i miałby się z czego u mnie wyspowiadać.
- Gdy znawca kobiet zakocha się, podobny jest do lekarza, który się zaraził. Ryzyko zawodowe.
- Historyk nie zawsze jest zwróconym w przeszłość prorokiem, ale dziennikarz jest zawsze tym, który później wszystko wpierw wiedział.
- Istnieje pewna idea, która kiedyś spowoduje prawdziwą wojnę światową: że Bóg nie stworzył człowieka, jako konsumenta i producenta. Że środki potrzebne do życia nie są celem życia. Że żołądek nie powinien przerastać głowy. Że życie nie jest uzasadnione wyłącznie robieniem pieniędzy. Że człowiek żyje w czasie, by mieć czas i po to, by nie osiągnął danego celu nogami, zanim nie dojdzie tam sercem.
- Jak rządzi się światem i prowadzi do wojen? Politycy okłamują dziennikarzy, a gdy przeczytają te kłamstwa w gazetach, zaczynają w nie wierzyć.
- Kelner jest człowiekiem, który nosi frak w taki sposób, że się tego nie zauważa. Istnieją natomiast ludzie, którzy gdy tylko włożą frak, wyglądają na kelnerów. Frak nie posiada wiec wartości w żadnym wypadku.
- Kobieta, której zmysłowość nigdy się nie wyczerpuje, i mężczyzna, który ma stale nowe myśli – dwa ideały ludzkości, które wydają się jej chorobliwe.
- Kto przesadza, może być obecnie posądzony, że mówi prawdę – kto zmyśla, że jest dobrze poinformowany.
- Malarz bez skrupułów to taki, który pod pozorem, że chce kobietę uwieść, wabi ja do swej pracowni i tam maluje.
- Miłość i sztuka nie obejmują tego, co piękne, lecz to, co dzięki objęciu przez nie staje się piękne.
- Miłość płciowa jest w teologii grzechem, w prawie niedozwolonym porozumieniem, w medycynie mechaniczną czynnością, filozofia w ogóle czymś takim się nie zajmuje.
- Nauka nie buduje mostów nad przepaściami myśli, lecz po prostu stoi jako tablica ostrzegawcza.
- Nie jest w zwyczaju żenić się z kobietą, która przedtem miała z kimś stosunek. Jest natomiast w zwyczaju mieć stosunek z kobietą, która przedtem wyszła za mąż.
- Pewien smakosz powiedział mi: jeśli chodzi o śmietankę towarzyską, to wolę szumowiny ludzkości.
- Ponieważ trzymanie dzikich zwierząt jest ustawowo zabronione, a zwierzęta domowe nie sprawiają mi przyjemności, pozostaję kawalerem.
- Powiedziała sobie: przespać się z nim, tak – tylko bez żadnej poufałości.
- Ślepi nie chcą przyznać, że widzę, a głusi twierdzą, że jestem niemy.
- Tajemnica agitatora: uczynić się tak głupim, jak jego słuchacze, by uwierzyli, iż są tak mądrzy, jak on.
- Trzeba raz wreszcie obywatelowi powiedzieć, że państwo wydając przepis „jechać prawą stroną, wymijać lewą”, czyni zamach na jego wolność.
- Uświadomienie seksualne jest o tyle uzasadnione, że dziewczęta powinny jak najwcześniej dowiedzieć się, w jaki sposób dzieci nie przychodzą na świat.
- Wartość wykształcenia objawia się najwyraźniej wtedy, gdy wykształceni zabierają głos w sprawach, które leżą poza domeną ich wykształcenia.
- Wiele kobiet chciałoby marzyć z pięknymi mężczyznami bez spania z nimi. Należy im z naciskiem wykazać niemożliwość takiego przedsięwzięcia.
- Współczesna muzyka jest jak kobieta, która wyrównuje swoje naturalne braki doskonałym opanowaniem sanskrytu.
- Wymagam od miasta, w którym mam mieszkać: asfaltu, kanalizacji, klucza od bramy, ciepłej wody. Dowcipny i kulturalny jestem sam.
Historia pieniądza
Fakty, ciekawostki.
Fakty, ciekawostki.