- Cała nasza praca dziennikarska jest niczym więcej, tylko sadzeniem, oczkowaniem, szczepieniem, pieleniem i – zachwaszczaniem.
- Czyż więc nie lepiej, ażeby nie arystokratka z demokratą, Niemka z francuzem, ale człowiek rozmawiał z człowiekiem?
- Dopóki kobieta nosi jeden przyprawiony warkocz na głowie, dopóki fałszuje zarówno swoje myśli mową, jak i kształty swego ciała ubraniem, nie może lubić, nawet znosić prawdy.
- Dzieci są zwykle owocami nieprzytomnych upojeń, zwierzęcych namiętności lub lekkomyślnej igraszki. Gdyby w płodzeniu ich uczestniczył rozum, ród człowieczy zmalałby do garstki zadowolonych swą tłustością karmników.
- Głównym zajęciem płatnych służalców w polityce jest przerabianie głupoty swych panów na mądrość, podłości – na uczciwość, tchórzostwa – na odwagę i cuchnących słów na pachnidła.
- Grzeczność w rozmowie polega na tym, ażeby mówiącemu pozwolić dokończyć zaczęte zdanie, którego dalszy ciąg znamy. Najgłupszy bowiem paplacz mniema, że mu służy ten sam przywilej co artyście śpiewającemu w operze arię, którą słyszeliśmy wiele razy.
- Im bardziej człowiek staje się podobnym do boga, tym jest szczęśliwszym. A podobniejszym do niego jest ten, który ukochał jedną mrówkę, niż ten, który znienawidził świat cały.
- Im mniejszy krytyk, tym większych napastuje autorów, bo zdaje, mu się, że gdy wejdzie na wysoką górę i szczyt jej opluje, będzie od niej wyższy.
- Jeśli tyran powie, że trójkąt jest kołem, natychmiast zbierze się tłum dobrowolnych niewolników, którzy zażądają odpowiedniej zmiany w prawidłach geometrii.
- Każde dziecko otrzymuje od rodziców dyplom geniusza, od szkoły – świadectwo niedojrzałej dojrzałości, od uniwersytetu – patent mistrza, od życia – najczęściej – tytuł zdolnego groszoroba.
- Każdy naród, który nie zamiera, lecz żyje i postępuje, musi być zaborczym – jeśli nie orężnie, to cywilizacyjnie. Los otworzył przed nami szerokie pole podbojów przemysłowo-handlowych, którego dotąd nie opanowaliśmy dostatecznie [...]. Nie oczekujmy niczego od przewrotów politycznych, wojen, traktatów, przemiennych łask obcych, lecz zawierzmy tylko własnej żywotności.
- Kiedyś cnoty, jak lilie na bagnach, kwitły w brudzie miast i wsi. Dziś grzech rozrasta się w warunkach higienicznych.
- Kłamstwo jest środkiem ratunkowym, ale nigdy leczniczym, usuwa czasem groźbę natychmiastowego niebezpieczeństwa, ale niszczy organizm moralny.
- Kobieta czarująca mężczyznę działa nie tylko na jego wrażliwość miłosną, ale pobudza i ożywia jego ducha. Nie jest to wcale jej dziełem i zasługą, lecz popędu najbardziej twórczego ze wszystkich.
- Kobiety godne czci i miłości są tak rzadkie, jak geniusze. Dla takich kobiet warto stawiać świątynie, dla zwykłych wystarczą szałasy z lustrem, kuchnią i jednym łóżkiem.
- Kobiety są daleko mniej warte niż ich cena podawana w kursach giełdowych opinii świata, ale w szacowaniu ich popełniamy błąd i niesprawiedliwość, mierząc ich wartość skalą mężczyzn. Postępujemy tak, jak gdybyśmy pawia oceniali miarą indyka dlatego, że również podnosi w górę ogon i rozpościera pióra wachlarzowo. Mężczyzna i kobieta są to istoty zupełnie różne.
- Kropla wody tocząca się z całym nurtem rzeki, gdyby miała świadomość, mniemałaby również, że płynie według swej woli, a tymczasem ją porywa i niesie fala. Podobnie sądzimy i my.
- Mądrość jest to wspaniały pałac bez ścian, wystawiony na wszystkie wiatry, burze, mrozy i skwary; głupota jest to duszna i ciemna chatka o grubych, szczelnie ułożonych ścianach, niedopuszczająca żadnych zmian atmosfery. Nie dziw, że większość ludzi woli mieszkać w takiej chatce niż w takim pałacu.
- Mężczyzna lubi inteligencję w kobiecie, którą kocha, ale niższą od jego własnej. Równa bowiem lub większa nie pozwoliłaby mu wykonywać oszustwa, którym zwykle zaprawiona jest prawie każda miłość.
- Mężczyzna tak dalece nie znosi jednostajności, że nie przywiąże się mocno ani do pięknej, ani do rozumnej, ani do dobrej, tylko do takiej, która jest co dzień inna.
- Miłość serc małych i płytkich rodzi się od razu dojrzała i roztropna jak dzikie kaczę, które z jajka wypływa na wodę; miłość serc wielkich i głębokich rodzi się jak bezradne i niedołężne niemowlę, które musi być pielęgnowane i karmione.
- Może masz pan słuszność, że rozumem kobiety jest miłość, ale nawet pod groźbą nie rozumu kochać nie umiem ludzi. Pan to nazwiesz kalectwem, a ja doświadczeniem.
- Na szczęście słońce rozlewając światło, nie pyta ludzi, czy sobie go życzą, bo rozdzieliliby się na stronnictwa, a niektóre z nich żądałyby, żeby zgasło.
- Na wszystkich dyktatorach, despotach i tyranach odbywa się za ich życia gwałtowne dodawanie urojonych zasług aż do olbrzymich sum, a po śmierci równie gwałtowne odejmowanie aż do zera.
- Nadmiernie rozwinięty przymiot tak samo narusza równowagę życia, jak wada; geniusz jest niesprawiedliwością natury, jak idiotyzm, piękność – jak brzydota. Jeżeli zaś szczególnej opieki ze strony społeczeństwa doznają upośledzeni, czemuż nie mają do niej prawa obdarowani?
- Najcenniejszym przysmakiem dla wybrednych moralistów jest piękne i wonne ciało głupiej kobiety. Rozum, według nich, to gorycz w tym najsłodszym z owoców ziemi.
- Nie przywłaszczaj sobie żadnego prawa względem ludzi, którego oni sami ci nie dali, i nie przyznawaj żadnego względem siebie, którego im nie dałeś.
- Niewiele jest obrazów równie komicznych, jak widok silnego mężczyzny, którego kobieta związała nićmi pajęczymi, a on czuje się skrępowany łańcuchami, których nawet nie próbuje rozerwać.
- Nikt nie podjąłby się zrobienia najprostszego zegara odmierzającego tylko godziny, a każdy podejmuje się tworzenia praw regulujących wszystkie stosunki ludzkie.
- Od czasu do czasu napada nas chęć przeniknięcia tajemnic słońca lub księżyca, roślin lub wulkanów, ale najstalszym i najgorętszym pragnieniem naszym jest chęć przeniknięcia tajemnic ludzkich.
- Okazało się dowodnie, że śród narodów europejskich nie stanowimy żadnego idealnego wyjątku, że w naszym łonie istnieją też same, co gdzieniegdzie, żywioły i antagonizmy, że przy odpowiednich warunkach wystąpią w nim też same zjawiska.
- Pomiędzy paradoksem a prawdą zachodzi ta różnica, że pierwszy rozjaśnia przedmiot silnym światłem z jednej strony, a druga słabym światłem z wielu.
- Poszukiwacz prawdy, jak poszukiwacz złota, mieszka w namiocie głodny i obdarty, musi przekopać góry piasku, zanim znajdzie grudkę cennego kruszcu, a często nie znajdzie go wcale.
- Przezorny kupiec stara się mieć w swym magazynie bodaj jedną piękną sklepową, spodziewając się, że przy nabywaniu jej cnoty mężczyźni kupią coś z jego towarów.
- Serce to filozof bardzo głęboki, szczery, odkrywający tam prawdę, gdzie rozum jej dostrzec nie może, i nieraz poprawiający jego grube omyłki.
- Siła może mi nakazać: zrób to – i zrobię, ale żadna nie może mnie ubłagać, ażebym coś uznał, czego uznać nie chcę.
- Słowo publiczne tylko do pewnego stopnia dopuszcza otwartość oraz nazywanie rzeczy i osób po imieniu. Dlatego często musimy milczeć lub półsłówkami zdradzać nasz gniew, oburzenie, wzgardę wobec najohydniejszych widoków.
- Świat jest obciągnięty całunem nocy, skołowany burzą i odmętem zwaśnionych żywiołów, jeżeli kto w nim ocali siebie lub kogoś – to tylko przez miłość.
- Tajemnice w sercu ludzkim nie są koszykiem wisien, którymi można na deser częstować przyjaciół, dopóki jeść je zechcą.
- Teraz wolałbym zapomnieć, że znałem ludzi, którzy nie byli: złodziejami, chciwcami, wiarołomcami, którzy nie ułaskawiali łotrów i nie krzyżowali uczciwych, którzy nie dawali cnocie ślubu z występkiem. Potworny świat: dla znalezienia cnoty więcej trzeba przerzucić spodlonych cielsk, niż rozbić skał dla wyszukania diamentu.
- Wobec miliona zadowoleń estetycznych, jakich doznaję, jedna chwila zwierzęcej przyjemności jest tak małą, że dla niej nie warto być podstępnym złodziejem, unieszczęśliwiać żonę, łamać życie męża i walić na siebie zburzoną ich rodzinę.
- Wtedy kochasz lub czcisz kogoś, kiedy czujesz, że mógłbyś być jego sługą; wtedy gardzisz lub nienawidzisz kogoś, kiedy chciałbyś być jego panem.
- Zasuszony w klasztorze mnich, fanatyczny apostoł odrazy do ciała, surowy patriarcha rodziny, najwierniejszy mąż, najbardziej rozmiłowany kochanek, każdy świadomie lub bezwiednie odczuwa przebiegający mu po nerwach prąd zmysłowy na widok urodziwej kobiety.
- Ze wszystkich widowisk ludzie najbardziej lubią teatr i cyrk, bo to są najwierniejsze zwierciadła ich życia, złożonego z udawania, zręczności i błazeństw.
- Ze wszystkich woni najlotniejszą, ze wszystkich dźwięków najdonioślejszym, ze wszystkich świateł najdalej promieniejącym – jest plotka.
Fauna i flora. Tak czy nie?
Zagadki przyrodnicze
Zagadki przyrodnicze
Foto zagadki
Test pamięci wizualnej
Test pamięci wizualnej
Lubisz czytać książki?
Jedyny taki quiz w Internecie!
Jedyny taki quiz w Internecie!