Cytaty, alfabetyczny spis źródeł cytatów
- Allen Woody (ur. 1935)
- „Baby są jakieś inne”
- Bosko Jan (1815-1888)
- Bosmans Phil (1922-2012)
- Carroll Jonathan (ur. 1949)
- Chaplin Charles (1889-1977)
- „Chłopaki nie płaczą”
- „Chłopi”
- Cioran Emil Mihai (1911-1995)
- Clemenceau Georges (1841-1929)
- Coben Harlan (ur. 1962)
- Tadeusz Dołęga-Mostowicz (1898-1939)
- „Dr House”
- „Duma i uprzedzenie”
- Einstein Albert (1879-1955)
- Eliot George (właśc. Mary Ann Evans) (1818-1880)
- „Flintstonowie” („The Flintstones”, 1960-1966)
- Gandhi Mahatma (1869-1948)
- „Gotowe na wszystko” („Desperate Housewives")
- Hasła z okresu PRL-u
- Hirszfeld Ludwik (1884-1954)
- „Inny świat”
- „Jak się pozbyć cellulitu”
- „Kafka nad morzem”
- King Stephen (ur. 1947)
- Kotarbiński Tadeusz (1886-1981)
- Kraus Karl
- „Krew elfów”
- „Lalka”
- „Mały Książę”
- Luter Marcin (1886-1981)
- „Mądrość Syracha”
- Niania, Frania Skalska
- „Niebezpieczne związki”
- „Nie mów nikomu”
- Osbourne Ozzy (ur. 1948)
- Pratchett Terry (1948-2015)
- Prawa Murphy’ego
- Reagan Ronald (1911-2004)
- Remarque Erich Maria (1898-1970)
- Roberts Nora (ur. 1950)
- Rochefoucauld François (1613-1680)
- „Rodzina zastępcza”
- Russell Bertrand (1872-1970)
- „Sami swoi”
- Steinbeck John (1902-1968)
- Świętochowski Aleksander (1849-1938)
- „Tam, gdzie spadają anioły”
- „Tango z aniołem”
- „Uczennica Maga”
- „W pogoni za rozumem”
- Zagłoba Onufry
- Zafón Carlos Ruiz (ur. 1964)
- „Życie po (życiu z facetem)”
Właściwie Allan Stewart Konigsberg. Rodzice chcieli, żeby został farmaceutą, on jednak interesował się filmem. Jest jednym z najbardziej utytułowanych amerykańskich reżyserów. Zdobył 137 nagród filmowych – w tym czterokrotnie otrzymał Oscara.
Polski komediodramat z 2011 roku
Duchowny włoski, założyciel zgromadzenia salezjanów i salezjanek, patron uczniów, studentów, młodzieży, święty Kościoła katolickiego, opiekun młodzieży opuszczonej i potrzebującej.
Cytaty z książek flamandzkiego duchownego katolickiego, nazywanego wielkim przyjacielem ludzi. Jego książki wydano w ponad 10 milionach egzemplarzy i przetłumaczono na 24 języki.
Cytaty z książek Jonathana Samuela Carrolla, amerykańskiego pisarza, pochodzenia żydowskiego od wielu lat stale mieszkającego w Wiedniu. Od kilku lat pisarz cieszy się dużą popularnością w Polsce i to właśnie w Polsce wydaje swoje książki w pierwszej kolejności. Jego powieści i opowiadania wielokrotnie zawierały polskie akcenty.
Angielski aktor komediowy, reżyser
Polska komedia sensacyjna z 2000 roku
Powieść Władysława Reymonta
Uważany za jednego z najznakomitszych filozofów i eseistów XX wieku. Urodzony na terenie Królestwa Węgier, narodowości rumuńskiej, większość życia spędził we Francji i po francusku publikował zbiory swych esejów i aforyzmów.
Francuski lekarz, pisarz, polityk, zwany „starym tygrysem”, odegrał ogromną rolę w dziejach nie tylko Francji, ale całej Europy. Nasz przyjaciel, zawsze opowiadał się za niepodległością Polski.
Amerykański pisarz pochodzenia żydowskiego. Jedyny współczesny autor, który zdobył trzy najbardziej prestiżowe nagrody przyznawane za książki z gatunku powieści kryminalnej. Sprzedał 70 milionów książek w formie drukowanej w 43 językach.
Pisarz, scenarzysta i dziennikarz, jeden z najpopularniejszych autorów książek w dwudziestoleciu międzywojennym. Autor m.in. powieści: „Kariera Nikodema Dyzmy”, „Znachor”, „Profesor Wilczur”, „Doktor Murek zredukowany” i „Drugie życie doktora Murka”, czy „Pamiętnik pani Hanki”.
Amerykański medyczny serial telewizyjny. W latach 2004-2012 wyprodukowano osiem serii serialu. Wyemitowany w 66 krajach serial był najczęściej oglądanym programem telewizyjnym w 2008 roku.
Powieść Jane Austen
Laureat Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki
Angielska pisarka epoki wiktoriańskiej. Autorka siedmiu powieści, pisała także wiersze i inne utwory.
Amerykański serial animowany
Mohandas Karamchand Gandhi zwany jako Mahatma Gandhi albo po prostu: Mahatma (Wielka dusza). Propagator pacyfizmu i jeden z twórców współczesnych Indii.
Amerykański serial telewizyjny
Z przemówień, plakatów, transparentów i tabliczek umieszczanych w zakładach pracy
Polski lekarz, bakteriolog i immunolog. Był nominowany do nagrody Nobla w dziedzinie medycyny za wyjaśnienie zagadki zjawiska konfliktu serologicznego między matką a płodem.
Powieść Gustawa Herlinga-Grudzińskiego
Polska komedia z 2011 roku
Powieść japońskiego pisarza Harukiego Murakamiego
Cytaty z książek amerykańskiego pisarza, autora głównie literatury grozy. Jego książki rozeszły się w nakładzie przekraczającym 350 milionów egzemplarzy.
Filozof, logik i etyk, twórca etyki niezależnej, nauczyciel
Austriacki dramaturg, poeta, publicysta
Powieść fantasy Andrzeja Sapkowskiego
Powieść Bolesława Prusa
Niezwykłe dzieło literatury światowej, mała książeczka z przemyśleniami, których nie zapomina się nawet po latach
Mnich augustiański, doktor teologii, współtwórca luteranizmu
Księga dydaktyczna napisana ok. roku 190 p.n.e.
Postać fikcyjna, tytułowa bohaterka serialu „Niania”
Powieść Pierre'a Choderlosa de Laclosa. Mistrzowskie studium zła i manipulacji. Misternie skonstruowana cyniczna intryga. Historia zdradzonej miłości i szczęścia zdeptanego w imię salonowej rozgrywki.
Powieść Harlana Cobena, kryminał, sensacja, thriller.
Brytyjski wokalista rockowy zespołu Black Sabbath
Brytyjski pisarz fantasy i science fiction, z zamiłowania astronom, najbardziej znany jako autor cyklu „Świat Dysku”
Wszystkie prawa Murphy'ego są optymistyczne. Przykładem niech będzie pierwsze prawo Murphy'ego: „Jeżeli coś może się nie udać, to się nie uda”. Wybrane z książek Artura Blocha.
Czterdziesty prezydent USA (1981-1989)
Niemiec pozbawiony niemieckiego obywatelstwa. W 1947 otrzymał obywatelstwo amerykańskie. Od 1948 mieszkał w Stanach Zjednoczonych lub Szwajcarii. Autor wielu powieści w tym: „Na Zachodzie bez zmian”, „Łuk triumfalny” i „Czas życia i czas śmierci”.
Właściwie Eleanor Marie Robertson. Amerykańska pisarka. Była pierwszą autorką, którą przyjęto do Romance Writers of America Hall of Fame. Pisze romanse jako Nora Roberts, Sarah Hardesty i Jill March, a kryminały z serii In Death pod pseudonimem J.D. Robb.
Francuski pisarz, pamiętnikarz, filozof moralista. Był potomkiem jednego z najznamienitszych rodów Francji. W swoich maksymach wyraża głęboki pesymizm, niewiarę w naturę ludzką, wskazuje na hipokryzję, egoizm, słabość oraz próżność, rządzące ludźmi.
Serial obyczajowo-komediowy produkowany przez telewizję Polsat od lutego 1999 roku do grudnia 2009 roku. Jest to jeden z najdłuższych polskich seriali – łącznie wyemitowano 329 odcinków w 18 seriach.
Brytyjski filozof, logik, matematyk, działacz społeczny i eseista – jest uważany za twórcę filozofii analitycznej. Uznaje się go za jednego z najlepszych logików dwudziestego wieku. Jego prace miały znaczący wpływ w matematyce, logice, teorii mnogości, lingwistyce, sztucznej inteligencji, kognitywistyce, informatyce oraz filozofii, w szczególności filozofii języka, epistemologii oraz metafizyce.
Polska komedia z 1967 roku
Amerykański pisarz i dziennikarz, uznawany za jednego z najwybitniejszych twórców powieści protestu społecznego, laureat nagrody Nobla w dziedzinie literatury. Jego powieść „Grona gniewu” jest zaliczana do kanonu literatury XX wieku.
Pisarz, publicysta, filozof, historyk, krytyk, aforysta
Powieść Doroty Terakowskiej
Polski serial telewizyjny uważany za jedną z najciekawszych telewizyjnych produkcji ostatnich lat łączy w sobie różne gatunki: od telenoweli i melodramatu, przez sensację po thriller z elementami historii spiskowych i Science Fiction.
Powieść fantasy Trudi Canavan
Powieść Helen Fielding
Bohater trylogii Henryka Sienkiewicza
Hiszpański pisarz, autor scenariuszy filmowych
Powieść obyczajowa Lyndy Curnyn